Straż pożarna w Gniewkowie powstała w 1880 r. Gniewkowo w tym czasie liczyło 2225 mieszkańców. W chwili powołania OSP jej członkami byli wyłącznie Niemcy. Pierwszym Polakiem, który wstąpił w szeregi OSP był fryzjer Kazimierz Marszewski. Było to w roku 1898, a dwa lata później do gniewkowskiej OSP wstąpili następni Polacy: Gołaszewski, Świdorowicz, Ronowicz, Mierzwicki, Klemens i Ruszkiewicz.
Strażacy brali udział w licznych zawodach zdobywając czołowe lokaty. W walce z „czerwonym kurem” osiągnęli dobre rezultaty, za co w 1904 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał strażakom nagrodę 30 marek za szybkie lokalizacje pożarów.
W 1920 r., po wyzwoleniu, na zebranie OSP, któremu przewodniczył już polski burmistrz Kozłowicz, naczelnikiem straży wybrany został Polak – Babaszewski.
W rok później ze składek społecznych przy udziale jednostek OSP innych powiatów zostaje gniewkowskiej OSP przekazany pierwszy sztandar.
Staraniem nowego naczelnika – Leona Waśka – zostaje zakupiony samochód fiat i przerobiony na wóz bojowy. Od 1933 r. gniewkowskie OSP dysponuje już nowoczesnym, jak na owe czasy, sprzętem.
W 1939 r., w pierwszych dniach września, w czasie działań wojennych remiza strażacka wraz ze znajdującym się w niej sprzętem zostaje spalona. Tak kończy się pierwszy okres działalności straży pożarnej w Gniewkowie.
Po wojnie, w 1945 r., już w lipcu następuje reaktywowanie Osp. Pierwszym po wyzwoleniu prezesem zostaje wybrany Ignacy Kłosowski, a naczelnikiem Tadeusz Marczewski. W rok Później Osp w Gniewkowie otrzymuje wóz bojowy oraz nowoczesny sprzęt.
W 1955 r. był pomyślny dla gniewkowskiego Osp. Na zawodach w Toruniu drużyna zajęła III miejsce, na 23 biorące w zawodach jednostki, gniewkowska drużyn OSP znajduje się w czołówce powiatu inowrocławskiego.
Opracowanie Bartłomiej Grabowski, źródło: M. Radecki, Gniewkowo 1268-1990, Wrocław 1993; fot. portal gniewkowo.eu
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz