niedziela, 7 marca 2021

Kultura i sport w powojennym Lubrańcu

Po wojnie (1939-1945 r.) w Lubrańcu głównymi ośrodkami pracy kulturalno-oświatowej stały się szkoły. Powstawały w nich biblioteki gromadzące książki, które pochodziły głównie z darów mieszkańców i prywatnych zasobów nauczycieli. 

W istniejącym Domu Ludowym tuż po wojnie zlokalizowano kino, początkowo o charakterze objazdowym, z czasem przekształcone w kino stałe. 

Dnia 22 maja 1948 r. w Lubrańcu powstała Gromadzka Biblioteka Publiczna, zlokalizowana w budynku GRN, której księgozbiór liczył 465 tomów z przydziału Ministerstwa Oświaty. Jej założycielką, a następnie długoletnią kierowniczką (do 1977 r.) była Maria Tomaszewska. Dzięki jej zaangażowaniu biblioteka posiadała pod koniec 1967 r. w 15 wiejskich punktach ogółem 1164 czytelników i ponad 30 tysięcy wypożyczeń.

W 1979 r. na terenie miasta i gminy Lubraniec działały: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna z 3 filiami i 18 punktami bibliotecznymi, 5 świetlic, 4 kluby „Rolnika” i 3 kluby „Ruch”. Działało też w Lubrańcu kino ze 175 miejscami stałymi. Należy tu wspomnieć o udzielne w życiu kulturalnym miasta szkół podstawowych i średnich oraz organizacji młodzieżowych i społecznych.

Najbardziej popularną dyscyplina wśród mieszkańców powojennego Lubrańca była piłka nożna. Miejscowa drużyna LZS, złożona z mieszkańców miasta oraz uczniów z Liceum Ogólnokształcącego i szkoły w Marysinie, rozgrywała swoje mecze z przejezdnymi zespołami na boisku na Brzezinie, później zaś na wybudowanym nowym stadionie. 

W Liceum Ogólnokształcącym grano również w siatkówkę, uprawiano lekkoatletykę i koszykówkę, a sezonie zimowym tenis stołowy. Pod kierownictwem nauczyciela Zdzisława Gotyńskiego rozwinęła swój talent grupa uzdolnionych lekkoatletów, którzy wielokrotnie zdobywali tytuły mistrzów powiatu oraz zajmowali czołowe lokaty podczas mistrzostw Polski.


Opracowanie Bartłomiej Grabowski, źródła: W. Kubiak, Szkice z dziejów Lubrańca w XX w., w Zapiski Kujawsko-Dobrzyńskie, t. 12, Miasta Kujaw i ziemi dobrzyńskiej w XX w., Włocławek 1998.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz