poniedziałek, 15 marca 2021

Mundurek małego Sokoła z Kruszwicy

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu może pochwalić się wieloma wspaniałymi pamiątkami historycznymi. Jedną z takich pamiątek jest mundurek małego Sokoła, należący do rodziny Tymkowskich. 

Fotografię przedstawiające Rajmunda Tymkowskiego możemy dziś obejrzeć dzięki dobrze znanemu kruszwiczanom Marianowi Tymkowskiemu (1901-1978), za którego sprawą te cenne rodzinne artefakty trafiły do inowrocławskiego muzeum. Marian Tymkowski był członkiem i długoletnim sekretarzem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół Nadgoplański” w Kruszwicy, jego postać jest owiana swojego rodzaju miejscową legendą.

Marian Tymkowski – kupiec zbożowy, działacz społeczny, ur. 16 lipca 1901 r. w Inowrocławiu. Syn Stanisława i Stefanii z domu Bogusławskiej. Mieszkał i pracował w Kruszwicy. Uczestnik Powstania Wielkopolskiego, długoletni sekretarz Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół Nadgoplański:, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej, członek Towarzystwa Powstańców i Wojaków i innych organizacji narodowych. Był współzałożycielem Związku Byłych Więźniów Politycznych i Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Odznaczony Medalem Niepodległości, Medalem „Polska Swemu Obrońcy”, Złotą Odznaką Związku Harcerstwa Polskiego, Złotą Odznaką Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Zmarł 16 stycznia 1978 r. w Toruniu, pochowany w Kruszwicy.

Fotografię pochodzą z 1933 r. i zostały zrobione w czasie ważnej uroczystości – 40-lecia założenia gniazda „Sokoła Nadgoplańskiego” w Kruszwicy. Mundur można określić mianem skarbu, gdyż jest bardzo rzadkim znaleziskiem, ze względu na swoje przeznaczenie. Nosiło je dziecko, jak dobrze się przyjrzeć widać odznaczenia na ciemno-zielonym mundurze.

Pierwsza fotografia została zrobiona w Kruszwicy, za małym Rajmundem widoczne są kamienice i drzewa przy chodniku, obiekty bardzo mocno wpisane w miejski pejzaż międzywojennej Kruszwicy. Druga fotografia była zrobiona prawdopodobnie na tle Gopła, choć jest dość niewyraźna można zobaczyć postacie dryfujące na łodzi i stojące na przystani.

Zdjęcia, a także mundur: kurtkę, spodnie i czapkę przechowuje Muzeum im. Jana Kasprowicza w Kruszwicy.


Opracowanie Bartłomiej Grabowski, źródło Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu; Tygodnik Informacyjny, Powiatu, Miasta i Gmin z piątku, 12 marca 2021; Fot. Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu; 100 Lat Towarzystwa Gimnastycznego Sokół Nadgoplański w Kruszwicy, oprac. H. Łada, D. Witczak, Inowrocław 1993

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz