sobota, 25 kwietnia 2020

Działalność polityczna w Gniewkowie po II wojnie światowej


W lutym 1945 r., powstała w Gniewkowie organizacja polityczna – Polska Partia Robotnicza. Jej założycielami byli m.in. Stanisław Lewandowski, Franciszek Majewski, Jan Nowicki i inni. Sekretarzem został wybrany Stanisław Lewandowski.

Organizacja rozwinęła aktywną działalność polityczno-propagandową. Jej członkowie brali udział we wszystkich poczynaniach władz miejskich, jak również w akcji parcelacyjnej w pobliskich majątkach rolnych.

Po powstaniu Polskiej Partii Robotniczej w mieście, w krótkim czasie powstają Podstawowe organizacje Partyjne PPR przy instytucjach i zakładach pracy. Do stycznia 1947 r. PR na terenie miasta liczyła 270, a w gminie 680 członków.

W trzy miesiące po powstaniu PPR zostaje w mieście reaktywowana Polska Partia Socjalistyczna, ilościowo jest ona liczniejsza od PPR. W styczniu 1947 r. skupia w swych szeregach 351 członków.

W tym samym okresie organizuje się młodzież gniewkowska. W mieście powstaje Związek Walki Młodych. Również w styczniu 1947 r. liczy 126 członków.

Wszystkie organizacje biorą aktywny udział w pracach przedwyborczych do Sejmu, do którego wybory odbyły się 19 stycznia 1947 r. 

W Gniewkowie działało również PSL, które w końcu grudnia 1946 r., a więc tuż przed wyborami, zostało rozwiązane, a jego aktywniejsi członkowie aresztowani.


Opracowanie Bartłomiej Grabowski, źródło: M. Radecki, Gniewkowo 1268-1990, Wrocław 1993.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz