poniedziałek, 17 grudnia 2018

O jarmarkach słów kilka


Wiele zwyczajów związanych z Bożym Narodzeniem i czasem oczekiwania przybyło do Polski z Niemiec. Są to na przykład wieńce adwentowe, szklane bombki, zdobienie choinki. Takim zwyczajem są również jarmarki bożonarodzeniowe. Odbywają się one już w Adwencie i oferują nie tylko piękne towary, najczęściej rękodzielnicze, ale także pyszne przekąski. Nie brakuje również rozrywki, bowiem na wielu jarmarkach można znaleźć karuzele, lodowisko, świąteczną scenografię do zdjęć lub „ławeczkę pod jemiołą”, gdzie zakochani mogą obdarzyć się pocałunkiem a skłóceni pogodzić.

Najbardziej znane jarmarki w Polsce odbywają się w Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu, Warszawie, Krakowie czy Toruniu. Charakterystyczną cechą gdańskiego kiermaszu jest wielkie koło widokowe AmberSky, we Wrocławiu można zwiedzać Bajkowy Las, gdzie czekają bohaterowie bajek. W Krakowie podziwiać można słynne szopki bożonarodzeniowe, a w Olsztynie organizatorzy zapraszają do wspólnego czytania Opowieści wigilijnej Charlesa Dickensa. W Poznaniu natomiast atrakcję stanowi coroczny Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej, a w Warszawie ogromne lodowisko.

Coraz to nowe jarmarki organizowane są w licznych miastach i miasteczkach w Polsce. Są niezwykłą okazją, aby kupić prezent „z duszą”, choinkę, ozdoby, skosztować regionalnych potraw i poczuć atmosferę zbliżających się świąt.

W tym roku po raz pierwszy odbędzie się jarmark bożonarodzeniowy na kruszwickim rynku.

Oprac. Justyna Grabowska, źródło: B. Gołembiowska, Tradycje Bożego Narodzenia w Polsce, Wydawnictwo Arystoteles, Warszawa. Fot: http://inowroclaw.naszemiasto.pl/…/iluminacje-swiateczne.ht…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz