niedziela, 26 listopada 2023

Kruszwickie kamienice - ul. Zamkowa 16

Według relacji byłej właścicielki Ewy Lewańskiej budowę domu zainicjował jej ojciec Paweł Ryczek. Nie mogę potwierdzić tych danych archiwaliami. Obiekt powstał pod koniec XIX wieku.

Budynek narożnikowy z ul. Zamkowej i Popiela (1977). Założony na planie litery V. Murowany, tynkowany, 2-kondygnacyjny. Podpiwniczony. Oficyna gospodarcza z czasów budowy domu.

Elewacja gospodarcza z czasów budowy domu.

Elewacja frontowa od ul. Zamkowej jest 4-osiowa z wejściem na prawej osi skrajnej. Elewacja narożnika jest 1-osiowa zwieńczona gierowanym gzymsem. Od ul. Popiela elewacja jest 6-osiowa. Podział horyzontalny ścian podkreślają gzymsy wyodrębniające cokół, parter i I piętro oraz poddasze. Wszystkie otwory są prostokątne, ujęte w profilowane opaski. okienka poddasza - zdwojone, rozmieszczone osiowo. Od podwórza znajduje się jeden balkon. Dach dwuspadowy, kryty papą.

Układ wnętrza dwu- i trzy traktowy. Sień przelotowa z umieszczoną w tylnym trakcie drewnianą klatką schodową z toczonymi tralkami. Stropy drewniane masywne. Wieżba dachowa drewniana krokwiowo-jętkowa. Piwnice sklepione odcinkowo nadźwigrach z ceglaną posadzką. Zachowana stolarka okienna i drzwiowa o cechach eklektycznych. Ponadto  na uwagę zasługuje znajdujące się w pomieszczeniu traktu frontowego (siedziba PTTK 1977) malowidło olejne na ścianie przedstawiające scenę "Cudownego połowu ryb", opatrzonego datą 1902. Autor nieznany.

Ogrzewanie pierwotnie piecowe, oświetlenie elektryczne, kanalizacja.



Oprac. B. Grabowski, źródła: Studium urbanistyczno-konserwatorskie, PKZ Toruń, 1977 rok, Fot. czarnobiała T. II, neg. 6624/3/77, fot. kolorowe, współcześnie autor, stan z 26.11.2023 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz