wtorek, 28 listopada 2023

Kruszwickie kamienice - magazyn ul. Nadgoplańska




Stajnia, obora, magazyn w zespole folwarcznym zbudowane po pierwszej wojnie światowej, w 1920 roku. Autor projektu nieznany, prace budowlane wykonane przez grupę murarską Kolczyńskiego z Kruszwicy. Zlecenie na budowę złożyła Elisabeth Busse - administrator majątku. 

Obiekt z przeznaczeniem na stajnie dla koni roboczych i wyjazdowych (część wschodnia i zachodnia) oraz oborę dla bydła opasowego (część centralna). Poddasze wykorzystano na magazyn suchych pasz objętościowych - siana, łodyg grochu.

Do lat 70-tych XX wieku budynek zachowany z niewielkimi zmianami wen. i elewacji płn. Przestał pełnić funkcje obiektu inwentarskiego, ob. składowisko warzyw i owoców (część zachodnia), magazyn materiałów budowlanych (część środkowa) oraz nieużytkowa część wschodnia.

W roku 1978 wykonano przepierzenia wydzielające 4 pomieszczenia biurowe w dawnej masztalarni - wymieniono okna i drzwi, rozebrano niektóre odcinki koryt.

Budynek wzniesiony na terenie dawnego podwórka gospodarczego. usytuowany na osi wsch. - zach., zamykał dziedziniec od strony płd. (jej centralny odcinek. Na zachód od niego stał budynek dawnej szklarni (około 15 m). Na tyłach znajdował się ogród z inspektami. Do ściany zach. dobudowany budynek garaży (2a), magazyn znajdował się przy Nadgoplańskiej 2.

Fundament z kamienia polnego i warstw cegły. Stropy na filarach drewnianych. Dachówka karpiówka kładziona podwójnie. Schody zewn. jednobiegowe, drewniane, ramy stalowe. Drzwi i wrota dwuskrzydłowe, pełne bez odrzwi. Okna czteropodziałowe, dwupoziomowe, dwudzielne, szklone na kit. Budynek jednokodygcyjny, niepodpiwniczony, o użytkowym poddaszu.



Oprac. B. Grabowski, na podstawie materiałów zebranych przez MNR i PR-S w Szreniiewie, J. Nowiński fotografie i mapki sierpień  1989 rok, fot. 1 autor stan z 25.11.2023 r.















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz