piątek, 4 października 2019

Uroczystości w Rożniatach 80.Rocznica wybuchu II wojny światowej


W Rożniatach odbyły się uroczystości poświęcone ofiarom zbrodni II Wojny Światowej. W Lasku Rożniackim znajduje się mogiła poświęcona pamięci zamordowanych mieszkańców z okolic Kruszwcy.

Z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, Burmistrz Kruszwicy, Sołectwo Kobylniki-Rożniaty oraz Stowarzyszenie Rozwoju Wsi „Dwa Kłosy” zorganizowali wspólnie obchody w Rożniatach. W ten sposób społeczność gminy pragnie zachować pamięć o pomordowanych. Jest to hołd dla ofiar zamordowanych w czasie II wojny światowej. Tak jak w 1965 r., tak i w tym szczególnym dla Polski roku, przy pomniku zjawiło się Wojsko Polskie, które pełniło wartę przy mogile, służyło pomocą przy rozkładaniu wieńców. Nie zabrakło również orkiestry wojskowej. Przy pomniku zjawili się także przedstawiciele policji, służb leśnych, straży pożarnej, harcerze i dzieci i młodzieży ze szkół kruszwickich, wraz z nauczycielami. Przybyły licznie delegację, wśród nich przedstawiciele Rady Miejskiej. Przemawiali wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, wicemarszałek Dariusz Kurzawa, burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak i wieloletni organizator obchodów Andrzej Michalak. W czasie uroczystości złożono liczne wieńce i kwiaty. Społeczność Rożniat i Kruszwicy przybyła w tym dniu bardzo licznie. Wydawało się, że goście podążają do miejsca pamięci w wielkim sznurze, który nie ma końca. Na tablicy widnieje napis: „W tym lesie w październiku i listopadzie 1939 r. zostało rozstrzelanych 41 Polaków przez niemieckie władze okupacyjne”. Wymienionych zostało również 17 nazwisk ofiar niemieckiej zbrodni.

Z historii miejsca pamięci w Rożniatach

Selbstschutz rozstrzelał w Rożniatach w październiku 1939 r. Polaków przywiezionych z inowrocławskiego więzienia. Wśród zamordowanych byli: Edward Jan Sowiński, kierownik Szkoły Panny Maryi w Inowrocławiu; Antoni Posadzy, powstaniec wielkopolski, sołtys wsi Sławsk Wielki i jego zastępca (podsołtys) Stanisław Mila; ksiądz Kazimierz Tyczka, aresztowany w czasie pełnienia posługi sakramentu pojednania w kościele pw. Zwiastowania NMP, a także ksiądz Józef Bykowski.

Podobne uroczystości miały miejsce od 2 października 1965 r. - uroczystość związana z odsłonięciem obelisku i tablicy pamiątkowej ku czci pomordowanych Polaków, na miejscu straceń w Lasku Rożniackim. Wcześniej również miejsce kaźni było miejscem do którego przybywali kruszwiczanie aby złożyć hołd pamięci pomordowanym.

Obelisk w czynie społecznym wykonali mieszkańcy wsi Rożanit i Kobylnik przy pomocy dyrekcji Ośrodka Kultury Rolnej w Kobylnikach w latach sześćdziesiątych poprzedniego wieku. Inicjatorem budowy obelisku był Mirosław Piekarski i Franciszek Janowski. Tablicę pamiątkową ufundowało prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Inowrocławiu. Na tablicy wyryto: „Na wieczną chwałę Patriotom Polskim pomordowanym w tym lesie przez zbrodniarzy hitlerowskich w październiku 1939 r. - społeczeństwo powiatu inowrocławskiego”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz