Wystawiano w LO „Jasełka”, a nawet „Zemstę”. Propagowano tradycje, wystawiając „Wesele Kujawskie” w 1946 r. W repertuarze nie zabrakło „Wieczoru romantycznego”, z dźwiękami Fryderyka Chopina.
W Izbicy Kujawskiej w 1946 r. powstało Koło Miłośników Muzyki, a także w latach 50-tych „Echo Kujawskie” - muzyka taneczna i ludowa. Przy kościele działał chór mieszany, kierowany przez organistę Jana Wypijewskiego w latach 1945-1969.
Do miasta zjeżdżały często grupy teatralne z Łodzi i Kalisza. Widowiska miały miejsce w sali widowiskowej Domu Strażaka. Funkcjonowało również kino „Kujawiak”.
W 1975 r. oddano do użytku salę widowiskową, bibliotekę, klub-kawiarnię, część przedszkolną oraz mieszkania dla pracowników służby zdrowia i aptekę. Utworzony w obiekcie Gminny Ośrodek Kultury zaczął spełniać rolę kulturotwórczą w środowisku. Odbywały się tam liczne imprezy teatralne, muzyczne, kabaretowe itp. Działał Klub Seniora, zespoły zainteresowań, w tym wokalne i muzyczne. Dom Kultury był miejscem różnych spotkań, akademii, zebrań także o charakterze politycznym.
Ważną postacią w izbickiej kulturze była kierowniczka gminnej biblioteki Anna Ulczyńska. Kierowana przez nią placówka wyróżniała się bogatym księgozbiorem. Podejmowała liczne inicjatywy artystyczne skierowane do dzieci, np. teatr dziecięcy.
Ważną rolę społeczną w Izbicy Kujawskiej odgrywał sport i rekreacja. Na początku lat 50-tych powstało koło Ludowych Zespołów Sportowych. W początkowym okresie działalności boisko piłkarskie mieściło się na miejskim targowisku na osiedlu Morele. Nowy obiekt wybudowano w zachodniej części miasta. Inicjatorem budowy był prezes LZS Lucjan Kiełczewski. Obiekt sportowy zmodernizowano w latach 1977-1978.
Opracowanie Bartłomiej Grabowski, źródła: Kronika Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Izbicy Kujawskiej; Jednodniówka wydana z okazji 50-lecia Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Izbicy Kujawskiej, s. 7; S. Dalaszyński, Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Izbicy Kujawskiej w latach 1945-1980, Poznań 1969, s. 6; M. Grabowska, Szkoła Podstawowa nr 1, s. 5; M. Płachecka, Szkoła Podstawowa nr 2, s. 6; M. Kosman, Izbica Kujawska, s. 57; J. Hederych, Izbica kujawska w XX wieku, artykuł Izbica Kujawska w okresie powojennym 1945-1989, [w:] Zapiski Kujawsko Dobrzyńskie, t. 12, Miasta Kujaw i ziemi dobrzyńskiej w XX wieku, Włocławek 1998.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz