sobota, 16 stycznia 2021

Życie polityczne w Gniewkowie 1920-1939 r.

W okresie międzywojennym, podobnie jak w całej Wielkopolsce niechętnie odnoszono się do obozu sanacyjnego. Silną pozycję zajmowała Narodowa Demokracja. Bazą społecznych wpływów było mieszczaństwo i drobnomieszczaństwo, które już wcześniej opanowało Towarzystwo Przemysłowe i nadało mu proendecki charakter.

W 1928 r. powstało w mieście koło Stronnictwa Narodowego, które miało silny wpływ na Radę Miejską oraz życie polityczne mieszkańców miasta i okolicy.

W Gniewkowie istniało Katolickie Towarzystwo Robotnicze oraz Narodowa Patia Robotnicza. Obie te organizacje były również pod wpływem Stronnictwa Narodowego. Działo się tak dlatego, że w mieście nie było większego przemysłu. Pracownicy drobnego przemysłu i warsztatów rzemieślniczych, aby nie stracić pracy, byli uzależnieni od swoich chlebodawców.

W lutym 1928 r. powstała w Gniewkowie Polska Partia Socjalistyczna. Jej pierwszym przewodniczącym został Józef Kaczanowski. Nie miała ona charakteru rewolucyjnego, jednak rozwijała działalność polityczno-socjalną. Czterech jej członków – na 12 miejsc – weszło w skład Rady Miejskiej. Zasługą radnych było przeforsowanie wniosku o wstawienie do budżetu na rok 1930/31, odpowiedniej kwoty na remont budynków kwaterunkowych, w których zamieszkiwali bezrobotni. Była to jedyna partia w Gniewkowie, która brała w obronę robotników i w ogóle ludzi biednych.

W Gniewkowie działały także inne organizacje o charakterze polityczno-wojskowym, takie jak Powstańcy i Wojacy czy Halerczycy. Jednak ich działalność ograniczyła się w zasadzie do wystąpień w czasie rocznic i świąt państwowych.

W dniu 1 kwietnia 1938 r. powiat inowrocławski został włączony do woj. pomorskiego. W tym czasie z woj. poznańskiego wyłączono powiaty: szubiński, wyrzyski i część mogileńskiego, przyłączając je również do woj. pomorskiego. Powiaty: włocławski, nieszawski, rypiński i limanowski włączono do woj. warszawskiego. 

W czasie okupacji hitlerowskiej powiaty te ponownie przyłączono do woj. poznańskiego. Od 1945 r. powiat inowrocławski jest częścią składową woj. bydgoskiego.


Opracowanie Bartłomiej Grabowski, źródło: M. Radecki, Gniewkowo 1268-1990, Wrocław 1993.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz