Wieś wzmiankowana w 1065 r. w falsyfikacie mogileńskim jako własność klasztoru bernardynów w Mogilnie. Erekcja parafii nastąpiła prawdopodobnie wraz z lokacją wsi w XIII/XIV w. Pierwszy kościół pochodzący z przełomu XIII/XIV w. uległ spaleniu. Obecny kościół został zbudowany w stylu rokokowym w I połowie XVII w. Był wielokrotnie odnawiany i przebudowywany co spowodowało zatarcie cech stylowych.
Do cenniejszych zabytków parafii należą: ołtarz rokokowy z II połowy XVIII w. z obrazem MB z Dzieciątkiem, ołtarz boczny prawy z I połowy XVII w., krzyże z XVIII-XIX w., dzwon pochodzący z 1766 r. odlany w Toruniu. Plebania została postawiona w XIX w. w stylu chaty wiejskiej. Księgi metrykalne pochodzą już z 1854 r.
Parafia liczy około 800 wiernych, święto patronalne przypada na Narodzenie NMP, a adoracja odbywa się 16 czerwca. W granicach parafii znajdują się miejscowości: Białotul, Głogówiec, Góra, Krzyżanna, Lubieszewo, część Kunowo, Ratowo, Strzelce i Strzelce-Huby. Cmentarz parafialny w Strzelcach został założony w XIX w. Przy parafii działają: Mały Pomocnik Maryi; Żywy Różaniec, Bractwo Trzeźwości.
Opracowanie Bartłomiej Grabowski, na podstawie rocznika Archidiecezji Gnieźnieńskiej, Gaudentinum, Gniezno 2005. Fot. mapio.net
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz