Urodził się 2 czerwca 1888 r. w Miłosławiu. Studia medyczne ukończył w 1917 r. brał udział w Powstaniu Wielkopolskim. Naczelny lekarz medycyny w 3 Pułku Wielkopolskim, w stopniu kapitana. W szeregach 3 pp przechodzi cały szlak bojowy.
W 1927 r. przybył do Gniewkowa i z tym miastem związał swój los do ostatnich dni swego życia.
W 1939 r. zmobilizowany jako lekarz, wyjeżdża do szpitala wojskowego we Włocławku. Po kapitulacji przedostaje się do Warszawy, gdzie zostaje aresztowany i przebywa w niewoli do 1940 r. Zwolniony, zostaje następnie przymuszony do pracy w błoniach pod Warszawą, pracuje jako lekarz medycyny.
Po wyzwoleniu wraca do Gniewkowa i prowadzi praktykę medyczną. W 1949 r. zostaje powołany na stanowisko Kierownika Ośrodka Zdrowia. W tym czasie podejmuje również pracę w Domu Małych Dzieci.
Doktor Jan Drecki był powszechnie znanym, szanowanym i lubianym lekarzem. Był jednym z niewielu lekarzy w województwie, który w sędziwym wieku pracował zawodowo i społecznie. Zawsze czynny, uśmiechnięty, pełen energii i humoru.
Zmarł 15 stycznia 1970 r. na pamiątkę doktora Jana Dreckiego, mieszkańcy Gniewkowa nazwali jego imieniem jedną z ulic.
Za swą walkę, pracę zawodowa i społeczna został odznaczony: Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym, Złotym krzyżem zasługi oraz Odznaka Wzorowego pracownika Służby Zdrowia.
Opracowanie Bartłomiej Grabowski, źródło: M. Radecki, Gniewkowo 1268-1990, Wrocław 1993.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz