poniedziałek, 14 stycznia 2019

Powstanie Kółka Rolniczego w Gniewkowie 6 stycznia 1894 r.


Dnia 6 stycznia 1894 r. w święto Trzech Króli w sali mieszkańca Gniewkowa Pana Brunnera o godzinie 2-giej po południu, ziemianie postanowili połączyć swoje siły i wspólnie działać pod szyldem Kółka Rolniczego w Gniewkowie. Wśród założycieli byli Bruno hr. Dąmbski, Feliks Szczepanowski, Ksiądz Olszewski, Antoni Szyper, Józef Ksoll, Marcin Pawłowski, Szczepan Freger, Ksiądz Pacieszyński, Teodor Chrząstowski, Józef Gockowski, ksiądz Stanisław Noga, Szczepan Buczkowski, Jan Ogrodowski, Abtoni Szczepanowski. Główną rolę w powstaniu Stowarzyszenia odegrał ksiądz Piotr Pacierzyński.

O chęci założenia Koła mówiono już od roku na wsiach pod Gniewkowem. Organizatorzy zachęcali do wstąpienia w szeregi Koła Rolniczego na ramach Dziennika Kujawskiego:

My niżej podpisani obywatele świeccy i duchowni sądzimy, że tu na samym krańcu w. ks. Poznańskiego bardzo jest potrzebnem kółko rolnicze, za pomocą którego moglibyśmy się nawzajem poznać i zachęcić do rozumnej pracy i oszczędności, które są podstawą dobrobytu” - pisał Dziennik Kujawski. 1894 – Odezwa w celu założenia Kółka rolniczego w Gniewkowie.


Zebrało się ponad 100 członków, w zarządzie zasiadł hr. Br. Dąmbski z Kaczkowa; wiceprezesem ks. Pacieszyński, proboszcz z Gniewkowa; sekretarzem Pawłowski a skarbnikiem Chrząstowski. Ławnikami wybrani: Michał Jaskulski, Antoni Szyper i Szczepan Buczkowski.


Następne zebranie ustalono w lutym, tematem zebrania miało być połączenie rolnictwa z handlem – wykład Dembińskiego.

Ksiądz Stanisław Noga (ur. 11.1845 r. Krotoszyn, święcenia Gniezno 1872 r., zm. Parchanie 12.03.1918 r.) związany był nie tylko z parafią w Parchaniu, gdzie sprawował funkcję proboszcza, był również administratorem w Piaskach koło Kruszwicy i Ostrowie koło Gniewkowa, a także Powidzu, Szadłowicach i Płonkowie.



Opracowanie Bartłomiej Grabowski, źródło Dziennik Kujawski. 1894, R. 2 nr 3 (5 stycznia), obrazek ks. Stanisław Noga http://www.wtg-gniazdo.org nekrolog w: Dziennik Poznański nr 62/1918 Dziennik Kujawski. 1894, R. 2 nr 5 (9 stycznia)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz