poniedziałek, 4 grudnia 2023

Kruszwickie kamienice - ul. Niepodległości 3

Budynek z około pierwszej połowy XIX wieku, mieszczący sklep rzeźnicki i mieszkania. Skromne cechy klasycystyczne. W tylnej części znajdowała się stodoła i ogród. 

Właścicielem od 1883 roku był szewc Carl Zeiser, czeladnik murarski Julius Zeiser. W latach 1899-1928 budynek był własnością rzeźnika Wincentego Skowrona, a od 1928 roku rzeźnika Mieczysława Skowrona.

W 1910 roku (Banhofstrasse 2) nieruchomość składała się: dom mieszkalny ze skrzydłem bocznym i ubikacja, podwórze i ogród domowy, stajnia końska i rzeźnia, stajnia i szopa. w 1932 roku w parterze znajdował się sklep rzeźnicki.

Obiekt usytuowany kalenicowo wzdłuż pierzei ulicznej. Murowany, tynkowany, parterowy. Niepodpiwniczony. Założony na planie prostokąta z dobudowanym skrzydłem oficynowym o charakterze gospodarczym. Elewacja frontowa pierwotnie 4-osiowa, obecnie 5-osiowa z zabudowanym, jednoosiowym przejazdem po prawej. W parterze wejście umieszczone centralnie. Witryny z wejściem po lewej stronie elewacji ujęte wspólnie gzymsem. Wszystkie otwory o wykroju prostokątnym. Dach dwuspadowy kryty dachówką zakładkową. Układ wnętrza dwutraktowy z sienią na przestrzał. Oświetlenie elektryczne, ogrzewanie pierwotnie piecowe.


Oprac. B. Grabowski, źródła: Księgi wieczyste miasta Kruszwicy, T. II., k. 20 - Państw. Biuro Notarialne w Inowrocławiu, Wojewódzkie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych, Oddział WAPOT Inowrocław, Akta miasta Kruszwicy; Studium urbanistyczno-konserwatorskie, PKZ Toruń, 1977 rok, Fot. 2 i mapka T. III, neg. 6625/11/77.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz