Przy ulicy Nieodległości znajdziemy wiele pięknych starych kruszwickich kamienic. Jeden z takich budynków umiejscowiony w okolicy Rynku.
Obiekt pochodzi z 1894 roku, z dobudową z 1928 roku, pobudowany w stylu historyzmu. Jest to budynek mieszkalny z częścią przeznaczoną na sklepy. W zwieńczeniu znalazła się data budowy domu 1894-1900.
Pierwszym właścicielem był kupiec J. Gregorowicz, w 1917 roku właścicielem był Bank Ludowy w Kruszwicy. W 1918 roku zakupił obiekt inny kupiec Franciszek Konieczny.
W 1910 roku zabudowę nieruchomości stanowił: dom mieszkalny z podwórzem, stajnie prawa, spichrz przy budynku, spichrz przy szopie, szopa metalowa, szopa na narzędzia, dom mieszkalny, warsztat kowalski przebudowany w 1912 roku i szopa.
W 1919 roku nastąpiła przebudowa izby mieszkalnej na parterze na sklep oraz przebudowa magazynu w podwórzu na mieszkanie. W 1925 roku wybudowano nowy warsztat w podwórzu.
Zezwolenie na przebudowę domu mieszkalnego otrzymano w 1927 roku. W 1930 roku przebudowano front budynku. W 1932 roku w budynku mieszkało 32 lokatorów, na terenie nieruchomości mieścił się skład rowerowy.
Budynek usytuowany kalenicowo wzdłuż pierzei ulicznej. Założony na planie litery L tzn. budynek główny na rzucie prostokąta z dobudowanym skrzydłem oficynowym, częściowo zamieszkały, parterowy. Budynek jest murowany, tynkowany, dwukondygnacyjny, podpiwniczony. Elewacja frontowa 10-osiowa. W parterze witryny sklepowe i wejście umieszczone centralnie. Nad bramą trójosiowy wykusz zamknięty od góry balkonem i wystawka o cechach neobarokowych. Wszystkie otwory o wykroju prostokątnym umieszczone w profilowanych w tynku opaskach. Okna piętra z trójkątnymi naczółkami. Ponad nimi bliźniacze, rozmieszczone osiowo okienka poddasza. W artykulacji poziomej występują ponadto gzymsy; cokołowy, między kondygnacyjny i podokapowy. Układ wnętrza dwutraktowy z sienią przejezdną na osi. Piwnice sklepione odcinkowo na dźwigarach. Dach dwuspadowy kryty papą. Oświetlenie elektryczne, ogrzewanie pierwotne piecowe, kanalizacja.
Oprac. B. Grabowski, źródła: Księgi Wieczyste miasta Kruszwicy T. III, k. 47, w Państw. Biurze Notarialnym w Inowrocławiu; Woj. Biuro Geodezji i Terenów Rolnych Oddział Inowrocław, Akta katastralne miasta Kruszwicy nr 851 i 852; Studium urbanistyczno-konserwatorskie, PKZ Toruń, 1977 rok, Fot. 2 i mapka T. III. neg. 6625/12/77 r. Fot. kolor autor, stan z 2.12.2023 r.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz