poniedziałek, 12 sierpnia 2024

Kruszwickie kamienice - Rynek 2

Budynek powstał około 1890-1900 roku. Dom budował stolarz Brandt w latach 1890-1900. Budynek postawiony na miejscu pierwotnego parterowego, na co wskazują dwojakiego rodzaju piwnice. 

Właścicielami byli: w latach 1841-1852 Carl Strobel i Józefa Kowalska, 1852-1866 stolarz August Scherer, 1866-1919 stolarz Oskar Brandt, od 1919 własność Banku Ludowego.

W roku 1910 na działce znajdował się dom mieszkalny ze skrzydłem bocznym, budynek gospodarczy, zajazd dla koni, szopa, podwórze i ogród. Budynek o cechach eklektycznych. 

Budynek usytuowany przy północnej pierzei dawnego Rynku. Zwrócony frontem ku południowi. Założony na planie litery L. Murowany, tynkowany, częściowo podpiwniczony. Dwukondygnacyjny, siedmioosiowy. 

Elewacja frontowa zaakcentowana wystrojem sztukateryjnym z charakterystyczną, pseudobarokową osią okienną (głównie pierwsze piętro). Stolarka drzwiowa i okienna o cechach eklektycznych. Dach dwuspadowy kryty papą. 

Układ wnętrza dwutraktowy z sienią na osi. W sieni drewniana klatka schodowa z tralkami, oddzielona dwuskrzydłowymi drzwiami i kolorowymi szybkami. Oświetlenie elektryczne, ogrzewanie pierwotnie piecowe. Na I piętrze znajdował się piec godny uwagi. Piwnice w trakcie frontowym dwojakiego rodzaju: po prawej starsze ze stropami drewnianymi, po lewej odcinkowe na dźwigarach. Więźba drewniana krokwiowo-płatwiowa. Na zapleczu znajdowały się budynki gospodarcze murowane.


Oprac. B. Grabowski, Państwowe Biuro Notarialne, Inowrocław, Księgi Wieczyste miasta Kruszwicy, T. II, sygn. 19; Woj. Biuro Geodezji i Terenów Rolnych, Oddział Inowrocław, Akta katastr. miasta Kruszwicy, WAPOT Inowrocław, Akta miasta Kruszwicy; Studium  urbanistyczno-konserwatorskie, PKZ Toruń, 1977 rok, fot. T. II, neg. 6603/1.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz