piątek, 17 grudnia 2021

Kto rządził Włocławkiem w 1787 roku?

Źródła podają, że monopol władzy w mieście Włocławek, w 1787 r. posiadała grupa osób zrzeszonych w bractwie strzeleckim. Władzę i nadzór nad bractwem pełnił burmistrz i radni miasta. W tym też roku, doszło w bractwie strzeleckim do zmian organizacyjnych, w wyniku których członkowie bractwa zostali złączeni z członkami bractwa literackiego w jedno bractwo piwowarów.

Do bractwa mógł należeć każdy mieszkaniec miasta. Wpisowe wynosiło dość dużo i nie każdego było stać na opłacenie, co za tym idzie każdy mógł przystąpić w szeregi bractwa. Pierwszeństwo przy wstępowaniu do bractwa mieli synowie piwowarów oraz córek lub wdów po zmarłych członkach za opłatą 50 złotych polskich. O przyjęciu do bractwa tak zwanych ‘obcych”, decydowała zwierzchność miasta bądź zamku, tj. burmistrz lub biskup. Opłata wpisowego dla osób określonych mianem obcych była dwukrotnie wyższa niż dla osób uprzywilejowanych, tj. spokrewnionych z członkami cechu, i wynosiła 100 złotych polskich.

Członkiem bractwa mógł zostać tylko człowiek uczciwy i wykształcony, odpowiedni do sprawowania urzędów miejskich. Bractwo strzeleckie w 1787 r. liczyło 37 osób – 22 mężczyzn i 15 kobiet, wdów po zmarłych członkach bractwa.


Opracowanie B. Grabowski, źródła: P. Bokota, Włocławek w momencie przejścia pod zabór pruski w 1793 r., [w:] Kujawy wschodnie i Ziemia Dobrzyńska w okresie przejścia pod zabór pruski w 1793 r., M. Morawski, Monografia Włocławka, Włocławek 1933; obrazek z https://stareplanymiast.pl/plan-miasta-wloclawka-1787r/

1 komentarz:

  1. No proszę. Co by tu mówić - zawsze jest jakaś grupa trzymająca władzę :)

    OdpowiedzUsuń