niedziela, 4 lipca 2021

Belemnit znaleziony w Kruszwicy - szczątki drapieżnika żyjącego miliony lat p.n.e.

Spacerując z synkiem ulicą Lipową w Kruszwicy, natrafiłem na niecodzienne znalezisko. Wśród kamyków, które podnosił Franuś leżał całkiem okazały Belemnit.

W dzieciństwie często znajdowałem Belemnity, mieszkałem w Grudziądzu więc nad Wisłą nie było trudno odszukać właśnie wśród sterty kamyków pozostałości pradawnego morskiego głowonoga.

Belemnit był stworzeniem morskim, jego nazwa oznacza „pocisk” lub „strzałę”, dlatego dobrze zachowany przypomina nabój karabinowy, kolor zaś zbliżony jest do bursztynu, choć czasem nosi nalot koloru białego, wapienny osad.

Na Kujawach, skamieniałe rosta belemnitów nazywamy piorunami kamiennymi. Pamiętam, że babcia mówiła, że są to pozostałości po uderzeniu pioruna, co oczywiście jest nie prawdą, ale takie przesłanie zachowało się i dziś w podaniach starszych mieszkańców. Słyszałem też, inne nazwy, najbardziej fantastyczna brzmi pazur diabła. Nie zagłębiając się jednak w tradycję i przekazy, sięgnąłem do encyklopedii.

Belemnity żyły w późnym triasie, a wymarły dopiero w okresie kredy, to jest 200 do 65 mln lat temu. Były drapieżnikami, polowały na ryby i inne małe stworzenia morskie. Pożerały swoją zdobycz szczękami przypominającymi dzioby. Żyły i polowały w grupach, były zwinne i szybkie. Ich naturalnym wrogiem były ichtiozaury, gady morskie.

Dziś belemnity można obejrzeć w muzeum, są też przerabiane na ozdoby np. wisiory. Na znanych portalach zakupowych ich cena wynosi od dziesięciu do nawet kilkuset złotych, w zależności od okazu. Obok amonitów, skamielina - rostum belemnita jest najczęstszym znaleziskiem na naszych ziemiach, które sięga ponad kilkadziesiąt i więcej milionów lat.




Opracowanie Bartłomiej Grabowski, fot. autora, Franuś trzymający belemnit znaleziony przy ul. Lipowej w Kruszwicy lato 2021 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz