poniedziałek, 1 lipca 2024

Kruszwickie kamienice - Rynek 20

Kamienica z przełomu 1914-1928 roku. Budynek powstał na miejscu pierwotnego parterowego. Powstał w dwóch fazach budowlanych. W roku 1914 był to budynek jednopiętrowy, mieszczący w parterze sklepy, na piętrze pełnił funkcję mieszkalne. 

Projektował K. Guenter dla ówczesnego właściciela H. Taeubera. W 1927 roku powstał projekt przebudowy domu. Autorem był Głowacki. W wyniku przebudowy budynek został powiększony i podwyższony o jedno piętro. Parter w dalszym ciągu pełnił funkcję handlowe, a górne kondygnacje przeznaczono na mieszkania. W tej postaci dom przetrwał do XX wieku, za wyjątkiem wystroju elewacji frontowej, która uległa likwidacji (wieńczący gzyms kostkowy, opaski okienne, stolarka). 

W latach 1882-1922 właścicielem był kupiec Heinrich Taeuber, w 1922 kupiec Jan Małys. Do dziś w posiadaniu rodziny Małysów, W 1910 roku dom mieszkalny ze skrzydłem bocznych prawym, podwórze i ogród domowy. W 1927 roku miała miejsce nadbudowa, w 1930 roku zabudowa wjazdu, budynek boczy lewy, w podwórzu, szopa drewniana, zajezdnia i stajnia zbudowana w 1915 roku. 

Obiekt usytuowany przy zachodniej pierzei domu Rynku. Zwrócony frontem na wschód. Założony na planie litery U. Murowany, tynkowany, podpiwniczony, trzykondygnacyjny, siedmioosiowy od frontu. W parterze witryny sklepowe i brama kryta na lewej, skrajnej osi. Okna o wykroju prostokątnym, obramowanie prostymi opaskami, wyrobionymi w tynku. Dach dwuspadowy, kryty papą.

Układ wnętrza dwutraktowy, na piętrze z wewnętrznym korytarzem. Stropy masywne. W piwnicach sklepienia odcinkowe na Dźwigarach. Więźba drewniana. Zabytkowa stolarka zachowana tylko od podwórza. Ogrzewanie pierwotnie piecowe, oświetlenie elektryczne.

Projekt budowy domu z 1914 roku wykonany przez Karola Guentera, projekt przebudowy z 1927 roku wykonany przez M. Głowackiego.


Oprac. B. Grabowski, źródła: Państwowe Biuro Notarialne, Inowrocław, Księgi Wieczyste miasta Kruszwicy, T. IV., nr 79, Woj. Biuro Geodezji i Terenów Rolnych, Oddział Inowrocław, Akta katastr. miasta Kruszwicy, Informacja ustna właścicieli; Studium urbanistyczno-konserwatorskie, PKZ Toruń, 1977 rok, fot. czarnobiała T. I. 6659/21. 6659/12. T. II., neg. 6640/10, fot. współczesna autor, stan z 29.06.2024 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz