niedziela, 7 lipca 2024

Kruszwickie kamienice - Rynek 16

Budynek wzniesiony około połowy XIX wieku, nadbudowa z 1888 roku. Obiekt powstał jako parterowy. W latach 1888/1889 został podwyższony o jedną kondygnację. Również z tego okresu pochodzi wystrój elewacji. Skrzydło oficynowe o charakterze gospodarczo-mieszkalnym z okresu nadbudowy. Zewnętrzne cechy stylowe - eklektyzm.

Właścicielami byli: w latach 1859-1867 Apolonia Kuropatwińska, w latach 1867-1872 Kirchert Gustaw Lange, krawiec Wilczyński Schlaume, od 1881 roku kupiec Edward Radziejewski, od 1882 roku kupiec Casimir Osiński, od 1883 roku rzeźnik Anton Kostusiak, od 1892 roku kupiec J. Ziółkowski.

Obiekt przy zachodniej pierzei Rynku. Zwrócony frontem na wschód. Zbudowany na planie zbliżonym do litery L. Składa się z budynku głównego i przylegającego od południa skrzydła oficynowego.

Budynek wykonany częściowo z cegły niewypalonej (parter). Piętro i oficyna - murowane. Dom nie jest podpiwniczony. Dwukondygnacyjnym pięcioosiowy od frontu. Dach dwuspadowy kryty papą. W parterze sklepy. 

Wejście główne umieszczone centralnie. Otwory w wykroju prostokątnym, w opaskach gładkich i profilowanych w tynku. Okna I-piętrze zwieńczone gzymsami nadokiennymi. Pod okapem bliźniacze okienka strychowe, rozmieszczone osiowo. Zachowana częściowo stolarka drzwiowa i okienna o cechach eklektycznych.

Układ wnętrza dwutraktowy z sienią naprzestrzał. W sieni drewniana klatka schodowa z tralkami. Na I-piętrze zachowany jeden kaflowy piec (1977 roku jeszcze stał). Więźba drewniana częściowo wymieniona. ogrzewanie pierwotne piecowe, oświetlenie elektryczne.


Oprac. B. Grabowski, źródła: Państwowe Biuro Notarialne, Inowrocław, Księgi Wieczyste miasta Kruszwicy, T. II, sygn. 296(8); Studium urbanistyczno-konserwatorskie, PKZ Toruń, 1977 r., Fot. czarnobiała T. II., neg. 6602/12/77.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz