Liczby, które pozwoliłem sobie przedstawić, dają do myślenia. Parafia należy do jednych z najstarszych na naszych ziemiach. W niedzielę odnowiony kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej poświęcił Prymas Polski abp Wojciech Polak. Świątynia przeszła w ostatnim czasie szereg prac remontowych i renowacyjnych.
Obecna świątynia została zbudowana w 1843 r. Wcześniej istniał kościół drewniany ale podzielił los innych Kujawskich świątyń budowanych z tego łatwopalnego budulca. Na Kujawach spłonęło wiele kościołów rzymskokatolickich. Pożar dotknął również drewniany kościół w Chełmcach. W drewnianej świątyni znajdowały się trzy ołtarze. W głównym ołtarzu był obraz Matki Boskiej z dzieciątkiem, a na zasłonie widniało wyobrażenie św. Katarzyny patronki kościoła. Ołtarze boczne umieszczono w nawie głównej. Świątynia została rozebrana na początku XIX wieku.
Na uwagę zasługuję również plebania, która pochodzi z okresu dwudziestolecia międzywojennego oraz cmentarz. Cmentarz parafialny w Chełmcach od początku jest związany z istnieniem kościoła. Do najstarszych grobów na cmentarzu parafialnym w Chełmcach należy grób rodziny Kozłowskich. Pochodzi on z pierwszej połowy XVI wieku. Oznaczony jest herbem, prawdopodobnie Jastrzębiec.
W pewnym czasie w Chełmcach istniały jednocześnie dwa kościoły. Niestety świątynia ewangelicka nieocalała do dzisiejszych czasów.
Mszy św. przewodniczył i konsekracji dokonał ksiądz arcybiskup Wojciech Polak Prymas Polski. Obecni byli księża dekanatu kruszwickiego, z dziekanem księdzem Wojciechem Daneckim na czele, długoletni proboszcz chełmieckiej parafii ksiądz Bronisław Haniewicz oraz synowie parafii: ksiądz prałat Władysław Mielcarek, ksiądz Przemysław Grzybowski i ksiądz Remigiusz Malewicz. W imieniu parafian księdza Prymasa powitali Pan Jerzy Stanny i Pani Barbara Lewandowska – członkowie Rady Parafialnej. Na koniec gorące podziękowania złożył ksiądz proboszcz Roman Płaczek.
Opracowanie Bartłomiej Grabowski, źródło. Fot. Andrzej Gralak.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz