Strony
- Strona główna
- Historia Aleksandrowa Kujawskiego
- Historia Barcina
- Historia Brześcia Kujawskiego
- Historia Ciechocinka
- Historia Gniewkowa
- Historia Inowrocławia
- Historia Izbicy Kujawskiej
- Historia Janikowa
- Historia Kowala
- Historia Kruszwicy
- Historia Lubrańca
- Historia Markowic
- Historia Pakości
- Historia Piotrkowa Kujawskiego
- Historia Radziejowa
- Historia Solca Kujawskiego
- Historia Strzelna
- Historia Włocławka
- Galeria
- Kujawy
- Wielkopolska
niedziela, 26 marca 2023
sobota, 25 marca 2023
Dwór Biskupice
Źródło: polskiezabytki.pl wikipedia.org Podział administracyjny Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Warszawa: Urząd Rady Ministrów – Biuro do spraw Prezydiów Rad Narodowych, 1956; Mała Encyklopedia Powszechna PWN. Warszawa 1959.
wtorek, 21 marca 2023
Lapidarium w Inowrocławiu
Za sprawą Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, powstało lapidarium upamiętniające społeczność żydowską. Obiekt powstał dzięki dofinansowaniu Samorządu Woj. Kujawsko-Pomorskiego. Miejscem pamięci zarządza inowrocławskie Muzeum.
Lapidarium powstało na terenie byłego cmentarza żydowskiego. Cmentarz istniał od 1886 roku do II wojny światowej, kiedy został zniszczony przez Niemców. Pomnik składa się z najlepiej zachowanych macew. Najstarsze z macew pochodzą z XVIII wieku. Na macewach zapisane są imiona dawnych mieszkańców gminy.
Źródło: Przegląd powiatu, miast i gmin, 17 marca 2023, s. 1 i 3.
poniedziałek, 20 marca 2023
Ludwik Ruciński (1946-2023)
W październiku 2016 roku przechodziłem obok zakładu fotograficznego Pana Ludwika i naszła mnie myśl: „warto udokumentować historię fotografa”. Wszedłem do pracowni i zapytałem, czy zgodzi się na niewielki wywiad. Skromnie oznajmił, że w zasadzie nie czuje się postacią, o której należało by pisać ale po kilku chwilach, za niewielka namową umówiliśmy się na spotkanie w spokojniejszy dzień. Pan Ludwik, bardzo serdeczna i ciepła osoba, opowiedział wówczas o swojej pracy, o historii rodzinnej i pasji do fotografii. Przeprowadził mnie po całej placówce i skrupulatnie opowiedział o tajnikach swojej pracy. Mówił o tym jak fotografia zmieniała się na przestrzeni lat i jak dopasowywał się do nowych metod obróbki zdjęć. Do dziś jest to jeden z moich ulubionych wywiadów. Z wielkim żalem żegnamy tą niezwykłą osobę.
Fot. B. Grabowski - Pan Ludwik Ruciński przy pracy w swoim Zakładzie 2016 rok, link do wywiadu NTH mojakruszwica.pl
sobota, 18 marca 2023
Edward van Blericq (1895-1946)
Źródła: T. Kaliski, Z badań nad początkami okupacji hitlerowskiej w Inowrocławiu w latach 1939-1941, t. 1, s. 173-74; Relacje ks. Kazimierza Sojki z Gniezna i ks. Józefa Mateusza Z Inowrocławia; Inowrocławski Słownik Biograficzny, pod red. E. Mikołajczaka, Inowrocław 1994; fot. https://archidiecezja.pl/
niedziela, 12 marca 2023
Dwór Czołówek
Obiekt pochodzi z początku XX wieku. Majątkiem między 1863-1943 rokiem zarządzał i dziedziczył Kazimierz Grutzmacher, ziemianin i działacz Stronnictwa Narodowego. Przy obiekcie znajdowały się stajnia i obora z 1905 roku.
Dwór posiada mieszkalne poddasze, ma kształt zbliżony do prostokąta, murowany z cegły i otynkowany. Dach czterospadowy kryty papą. Elewacje niesymetryczne, w nich nieznaczne ryzality z trójkątnymi szczytami, w części niższej z boniowanymi narożnikami, wyższej z pilastrami. Wejście od strony elewacji zachodniej umieszczone w ryzalicie, a od strony wschodniej w dobudowanym obok portyku z półkolumnami nad którym znajduje się balkon, poprzedzonym schodami. Elewacja posiada skromny detal architektoniczny, boniowane narożniki i gzyms międzykondygnacyjny obiegający budynek.
W pobliżu znajduje się niewielki park z końca XIX wieku (około 0,5 ha). dwa skupienia drzew z niewielką ilością okazów zbliżonych rozmiarami do okazów pomnikowych. Głównie są to dęby szypułkowe, lipy drobnolistne, wiązy, jesiony i kasztanowce w wieku 90-130 lat. Układ przestrzenny dawnego założenia jest nieczytelny.
Źródło: Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. I: Aa – Dereneczna, Warszawa 1880, s. 868; https://www.polskiezabytki.pl/ , https://pl.wikipedia.org/wiki/Czo%C5%82%C3%B3wek
niedziela, 5 marca 2023
Maciej Biegant (zm. 1449)
Źródła: K. Kantak, Franciszkanie polscy, Kraków 1937; Dzieje Inowrocławia, t. 1; Inowrocławski Słownik Biograficzny, pod red. E. Mikołajczaka, Inowrocław 1994.