środa, 14 października 2020

Zyski Brześcia Kujawskiego w latach międzywojennych

W okresie międzywojennym pewne zyski, miasto czerpało z targowiska miejskiego. Stan obiektu był nie najlepszy. Zastrzeżenia budziły panujące tam warunki sanitarne. Pomimo tego jednak władze miejskie, jak i ogniwa kontrolne uznawały, że obiekt ten był wystarczający dla miejscowych potrzeb. Miasto dzierżawiło również jatki. Miasto czerpało również zyski z założonej w 1930 r. Komunalnej Kasy Oszczędnościowej w Brześciu Kujawskim, a także z dzierżawy ziemi uprawnej, stanowiącej własność miasta.

Innym źródłem dochodów było wydzierżawienie terenów łowieckich i dostępowanie prawa do polowania na gruntach miejskich. Pewne zyski czerpało miasto z udzielenia prawa prowadzenia karczm i punktów wyszynku napojów alkoholowych.

Oprócz wymienionych, Brześć Kujawski czerpał zyski z nakładania podatków komunalnych na mieszkańców.


Opracowanie Bartłomiej Grabowski, źródła: artykuł T. Kieloch, Położenie miasta i jego rozwój przestrzenny, w: Monografia Brześcia Kujawskiego, pod red. B. Głębowicza,  Włocławek 1970; PAP,WP, sygn. 62/I/23, opis miasta Brześcia Kujawskiego z 22 września 1923 r., fot. Urząd Miejski 1928 r. Brześć Kujawski w: fotopolska.eu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz