niedziela, 21 maja 2023

Obrazy i tabliczki w kościele św. Teresy w Kruszwicy

Przy wejściu, z prawej strony, koło schodów na piętro, gdzie znajdują się organy, wisi obraz św. Judy Tadeusza. Apostoł i męczenników czasie Ostatniej Wieczerzy pytał Chrystusa, dlaczego objawił się tylko uczniom, a nie światu (J 14, 22). Czczony jest jako patron w sprawach szczególnie trudnych i beznadziejnych. Jego święto przypada w kalendarzu liturgicznym wraz ze św. Szymonem Apostołem w dniu 28 października.

Na przeciw obrazu, z lewej strony znajduje się tablica poświęcona pamięci duszpasterzom kruszwickim, którzy cierpieli i zginęli w Dachau.

W rogach kopuły znajdują się cztery malowidła przedstawiające ewangelistów: Mateusza, Marka, Łukasza i Jana.

Nad ołtarzem znajduje się mozaika przedstawiająca Chrystusa na krzyżu, św. Teresę w czerwonych róża i budynek kościoła parafialnego.

Odwracając wzrok na lewo od ołtarza widzimy piękną chrzcielnicę zdobiną złoconymi elementami – małymi dziećmi.

W świątyni znajdują się obrazy: św. Ojca Pio z Pietrelciny, Serca Jezusowego, św. Jana Pawła II, błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego, św. Zeli i Ludwika Martin (rodziców św. Teresy od Dzieciątka Jezus), św. Maksymiliana Marii Kolbe, Matki Boskiej Królowej Rodzin, siostry Faustyny Kowalskiej, Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, Jezusa Miłosiernego. Wszystkie obrazy w złotych ramach.

Wokół kościoła znajduje się droga krzyżowa na złotych tablicach. Obiekt sakralny zdobiony jest także przepięknymi witrażami, przedstawiającymi: siostrę Faustynę i Jezusa Miłosiernego, paschał, św. Wojciecha, grodu gnieźnieńskiego, symboli związanych z świętym (łódź i wiosła), w prezbiterii kielich, hostię i winogrona, zboże, chleb łamany i krzyż nawiązujące do sakramentu eucharystii.

Na uwagę zasługuje również ambona wykonana z drewna, zdobiona złotem.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz