niedziela, 30 czerwca 2024

Kruszwickie kamienice - Rynek 11

Budynek z około XIX wieku. Styl klasycyzm. W 1910 roku zabudowana działka liczyła 94 na 23  metry kwadratowe. 

Właścicielem od 1841 roku był burmistrz Friedrich Scherle, od 1848 roku Fridrich Scherle, od 1855 roku - Siegfried Fruedenthal, a od 1891 roku kupiec Louis Freudenthal.

W 1910 roku przy domu mieszkalnym była stajnia, ustęp i ogród domowy, były też oddzielne stajnie i spichlerz, szopa, kurnik, inna szopa i maszynownia. 

Budynek usytuowany przy wschodniej pierzei Rynku (dawniej Plac I Maja) narożnikowo z ul Zamkową. Założony na planie prostokąta. Murowany, tynkowany. Parterowy z mieszkalnym poddaszem. Dach naczółkowy, kryty dachówką ceramiczną. Brak podpiwniczenia. Elewacja frontowa pięcioosiowa z szeroką witryną sklepową na prawej osi skrajnej. W ściętym narożniku wejście do księgarni. Narożnik zwieńczony murowaną ścianką attykową. We frontowej połaci dachu świetliki i lukarna w formie "powieki". Drzwi wejściowe od frontu ze stolarką eklektyczną. 

Układ wnętrza dwutraktowy z sienią na osi na przestrzał. Pomieszczenia łączone amfiladowo. W sieni drzwi dwuskrzydłowe z resztkami kolorowych szybek (1977). Oświetlenie eklektyczne, ogrzewanie pierwotnie piecowe, kanalizacja. 


Oprac. B. Grabowski, źródła: Państwowe Biuro Notarialne, Inowrocław, Księgi Wieczyste miasta Kruszwicy, T. I, k. 11, WAPOT, Akta miasta Kruszwicy, Bauconsens Wojewódzkie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych, akta katastr. miasta Kruszwicy, od 1910 r., Studium urbanistyczno-konserwatorskie, PKZ Toruń, 1977 r., Fot. czarnobiałe T. II, neg. 6605/10/77; fot. współczesna autor, stan z 29.06.2024 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz