Urodził się 31 grudnia 1915 r. w Gniewkowie, gdzie ukończył szkołę podstawową i zawodową. Jako uczeń szkoły zawodowej został wcielony w szeregi przysposobienia Wojskowego. W 1931 r. ukończył I stopień, a w 1934 r. na dwutygodniowym kursie w Cetniewie, II stopień Przysposobienia Wojskowego.
Był założycielem Klubu Sportowego Unia i jego długoletnim piłkarzem.
Wiosna 1938 r. został powołany do odbycia służby wojskowej w 1 Batalionie kampanii karabinów maszynowych, tam ukończył szkołę Podoficerską i został awansowany do stopnia kaprala.
W czasie kampanii wrześniowej brał udział w likwidacji pociągu pancernego na stacji Chojnice. Przez Bory Tucholskie, świecie, Kutno, Puszczę Kampinowska dostał się do Warszawy i brał udział w jej obronie aż do kapitulacji.
Po krótkim pobyciu w niewoli wrócił do Gniewkowa. Zaangażował się w pracę konspiracyjna awansując do stopnia plutonowego.
Po wojnie pracował w PS „Społem” w Gniewkowie. Oprócz pracy zawodowej wiele czasu poświęca działalności społecznej w klubie sportowym oraz organizacjach TPŻ, LPŻ, LOK i ZBOWiD, którego był cenionym kronikarzem.
Zmarł 20 lipca 1989 r.
Za swoje dokonania w czasie wony oraz pracę zawodowa i społeczna został odznaczony: Krzyżem Kawalerskim orderu Odrodzenia Polski, Medalem Zwycięstwa i Wolności, Medalem za Wojnę 1939 r., Odznaką Grunwaldu, brązowymi medalami Za Zasługi dla Obronności Kraju i za Zasługi dla Ligi Obrony Kraju oraz złota Odznaka Polskiego Związku Piłki Nożnej.
Opracowanie Bartłomiej Grabowski, źródło: M. Radecki, Gniewkowo 1268-1990, Wrocław 1993.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz