sobota, 8 stycznia 2022

Przemiany gospodarcze w Inowrocławiu druga połowa XVIII w.

Odbudowa kujawskiej gospodarki w drugiej połowie XVIII w. związana była w dużej mierze w intensyfikacji produkcji rolnej z której nadwyżki produkcyjne mogły ożywić lokalne rynki wymiany, i tym samym przyczynić się do rozwoju miasta Inowrocław.

Na kujawskich folwarkach i w gospodarstwach chłopskich dominowały rośliny zbożowe. Kujawy posiadały w tym okresie bardzo dobre gleby. W XVIII w. zauważalne jest zwiększenie areału pól uprawnych, głównie przez zagospodarowanie pustek, co gwarantowało samowystarczalność Kujaw w zaspokojeniu potrzeb własnej ludności oraz sprzyjało powstawaniu nadwyżek produkcyjnych kierowanych na rynek zewnętrzny. Wielkie znaczenie miała również uprawa warzyw, konsumowanych przeważnie w ramach własnego gospodarstwa. Również w miastach nie brakowało ludzi trudniących się ogrodnictwem, często oprócz wykonywanego innego zawodu.

Nie wiele wiemy o hodowli na terenie inowrocławskim. W sąsiedniej Wielkopolsce rozwijał się przemysł sukienniczy i zbyt wełny owczej mógł spowodować zainteresowanie rolników kujawskich hodowlą owiec ale brakuje na ten temat informacji.


Opracowanie Bartłomiej Grabowski, źródła: C. Sikorski, Miasto na soli, Warszawa 1988.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz