wtorek, 4 sierpnia 2020

Powstańcy Warszawscy z Gniewkowa

Dodaj napis
Mieczysław Siemianowski ps. „Mit”, syn Wojciecha i Leokadia z domu Drzewiecka, ur. w Gniewkowie 13.08.1914 r. Sanitariusz w Powstaniu Warszawskim. Służył w „Bakcyl” (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) – zgrupowanie „Kryska” - Szpital Polowy nr 2 ul. Zagórna 9. Poległ na ul. Szarlej 16.09.1944 r.

Paweł Drzewiecki ps. „Paweł”, ur. w Gniewkowo 1928 r., zm. 29.05.1984 r. Strzelec w Powstaniu Warszawskim. Syn Mieczysława i Wincentyny z domu Noga. Służył – Komenda Główna Armii Krajowskiej – pułk „Baszta” - batalion „Karpaty” - kompania K-4 (łączności). Przeszedł szlak bojowy w Mokotowie. Jego brat Zbigniew był żołnierzem zgrupowania „Kryska”.

Zbigniew Drzewiecki ps. „Zbyszek”, syn Mieczysława i Wincentyny z domu Noga, ur. w Gniewkowie 9.10.1926 r. Strzelec w Powstaniu Wielkopolskim.W konspiracji od 1939 r. Okręg Warszawski Armii Krajowej – I Obwód „Radwan” (śródmieście) – 3. Rejon – VI zgrupowanie „Golski”. Służył w Oddziale Armii Krajowej – zgrupowanie „Kryska” - 3. kompania – III pluton. Brat Paweł służył w pułku „Baszta”. Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną. Po wojnie ukończył Wyższe Seminarium Duchowne i przystąpił do stanu duchownego, był długoletnim proboszczem w Damasławku koło Żnina.

Roman Zygmunt Iwicki ps. „Wierzbowski”, „Zygmunt”, ur. w Ostrów – Gniewkowo 21.01.1904 r. Porucznik rezerwy kawalerii w powstaniu wielkopolskim. Syn Anastazego i Zofii z domu Jachowskiej. Doktor prawa, dowódca plutonu i p.o. dowódcy szwadronu 8. pułku strzelców konnych Pomorskiej Brygady Kawalerii GO „Czersk” Armii „Pomorze” w czasie kampanii wrześniowej. W konspiracji od 1939 r. W TAP był zastępcą szefa wywiadu i szefem kontrwywiadu. W ZWZ był kolejno kierownikiem komórki, zastępcą kierownika referatu, kierownikiem referatu „993/P” w Wydziale Bezpieczeństwa i Kontrwywiadu Oddz. II K-dy Gł. AK. W czasie powstania służył w Komenda Główna Armii Krajowej – Oddział II (Informacyjno-Wywiadowczy) – kierownik referatu IV w Wydziale Bezpieczeństwa i Kontrwywiadu. Trafił do niewoli niemieckiej, nr jeniecki 101524. Po wojnie pracował w szkolnictwie polskim, był członkiem Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Polskich Kombatantów. Został kontraktowym pracownikiem Wydziału Dobrobytu Żołnierza w Ankonie. Przebywał w Wielkiej Brytanii i USA. Odznaczony Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami.


Opracowanie Bartłomiej Grabowski, źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego, https://www.1944.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz