sobota, 6 czerwca 2020

Folwark gniewkowski – Wójtostwo

Folwark gniewkowski w swoim istnieniu był bardzo stary. Współistniał w ścisłej symbiozie z Gniewkowem. Oprócz zabudowań dworskich i czeladniczych miał własny browar i młyn koński. Posiadał duży i różnorodny inwentarz. Według zapisu z lat 1628-1632 (Zenon Guldon) w pobliżu dworku było niewielkie jeziorko pozostające na potrzeby dworskie. Być może, chodzi tu o jeziorko, które znajdowało się przy ul. Inowrocławskiej na początku obwodnicy i obecnie jest zasypane. Jeszcze przed II wojną światową Wójtostwo posiadało własną pocztę i sklep spożywczy. Zawsze należało do parafii gniewkowskiej, a młodzież uczęszczała do szkoły w Gniewkowie. 

Wójtostwo było dużym folwarkiem, o czym świadczy liczba jego mieszkańców. W 1905 r. liczyło 830 mieszkańców, podczas gdy miasto Gniewkowo w tym okresie liczyło 3.139 mieszkańców.

W skład miasta Gniewkowa Wójtostwo zostało włączone dopiero w styczniu 1953 r. Folwark został zlikwidowany. Z części gospodarczej został zorganizowany Ośrodek Maszynowy, który obsługiwał indywidualne gospodarstwa rolne położone w pobliżu miasta. Dwór przebudowano i powstała pierwsza w Gniewkowie szkoła średnia – Technikum Ekonomiczne. 


Opracowanie Bartłomiej Grabowski, źródło: M. Radecki, Gniewkowo 1268-1990, Wrocław 1993; fot. pocztówka z 1943 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz