sobota, 2 grudnia 2023

Kruszwickie kamienice - ul. Niepodległości 19

Kamienica przy ul. Niepodległości 19 (dawniej Świerczewskiego, róg Schullstr. i Banhofstr.) została wzniesiona w 1905 roku. Styl historyzm. 

Pierwszym właścicielem od 1905 do 1927 roku była Wiktoria Zuelsdorf, od 1927-1933 roku Czesław Jankowski właściciel drogerii, a od 1933 roku Karłowska i Pioczyńska. 

W 1910 roku dom mieszkalny z budynkiem bocznym prawym posiadał także stajnie, ogród, zajazd, hotel ze spichrzem, do posiadłości należała również szopa, zajezdnia i wozownia. 

Zezwolenie na urządzenie sklepu władze wydały w 1922 roku, dla mistrza rzeźnickiego Stanisława Bawelskiego. W 1924 roku nastąpiła przebudowa składu na mieszkania dla pracowników cukrowni. W 1934 roku w budynku mieścił się skład tytoniu i towarów krajowych. Znajduje się 9 izb mieszkalnych i 3 kuchnie. 

Budynek usytuowany narożnikowo z ul. Niepodległości i ul. Kasprowicza. Założony na planie litery V. Na zabudowę składają się ponadto budynki gospodarcze zamykające podwórze z pozostawieniem wjazdu od strony ul. Kasprowicza. Budynek jest murowany, tynkowany, dwu i półkondygnacyjny. Narożnik flankowany dwoma pozornymi, jednoosiowymi ryzalitami, zwieńczonymi barokizującymi szczytami. Taki sam ryzalit kończy budynek przy ul. Niepodległości. Elewacje frontowe rozczłonkowane są rytmem okien zdwojonych i pojedynczych, oddzielonych na piętrze pasami nietynkowanego dawniej muru. Narożnik, w którym umieszczone są na parterze witryny sklepowe, a ponad nimi murowany balkon - jest ścięty. Balkony o metalowych balustradach występują na drogach skrajnych osiach obydwu elewacji. Główne wejście do budynku znajduje się od strony ul. Niepodległości, zamknięte jest półkoliście. Pozostałe otwory mają wykrój prostokątny. 

Dach wielopołaciowy, kryty jest papą. Układ wnętrza trzy traktowy. Piwnice sklepione odcinkowo na dźwigarach. Więźba drewniana krokwiowo-płatwiowa. Zachowana stylowa stolarka okienna i drzwiowa oraz drewniane, tralkowa klatka schodowa i wewn. drzwi secesyjne. Oświetlenie elektryczne, ogrzewanie pierwotnie piecowe, kanalizacja.



Oprac. B. Grabowski, Księgi Wieczyste miasta Kruszwicy, T. VI. k. 139/2557/ w Państwowym Biurze Notarialnym w Inowrocławiu; Woj. Biuro Geodezji i Terenów Rolnych, Oddział Inowrocław, akta katastr. miasta Kruszwicy od 1910 roku, WAPOT Inowrocław, Akta miasta Kruszwicy 842/720; Studium urbanistyczno-konserwatorskie, PKZ Toruń, 1977 r., Fot. 2 i mapka T. III. neg. 6625/3/77 r., fot. kolor autor stan z 2.12.2023 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz