Strony

STRONY

środa, 2 września 2020

Życie kulturalne w Gniewkowie po II wojnie światowej



Życie kulturalne społeczności gniewkowskiej organizowane było w dwóch placówkach – Parku Miejskim i Parku Wolności, później przemianowanym na Park Zjednoczenia.

Po wyzwoleniu cała działalność kulturalna prowadzona była przez dom Kultury, mieszczący się przy ul. Toruńskiej w Parku Miejskim. Placówka ta posiadała jedną dużą salę ze sceną, spełniającą rolę kawiarni, czytelni, miejsca spotkań, zabaw i sportu.

Z uwagi a brak pomieszczeń działalność tej placówki nie pozwalała na swobodny rozwój licznych zainteresowań młodzieży i osób dorosłych.

Różne formy działalności musiały być rozłożone w czasie, aby nawzajem sonie nie przeszkadzały, np. szkolenie grupy gitarzystów i kwartetu wokalnego, nie mówiąc o innych kierunkach działalności, jak czytelnictwo i spotkania dyskusyjne.

Dopiero w roku 1974 przekazanie byłego budynku Magistratu na Gminny Ośrodek Kultury poprawiło nieco warunki działalności. Jednak nie na tyle, aby wszystkie działające sekcje otrzymały pomieszczenia potrzebne do prowadzenia swojej działalności. Trudności polegały również i na tym, że otrzymane pomieszczenia nie były przystosowane do specjalistycznej działalności i nadal utrudniają szeroki rozwój działań.

Szybki rozwój miasta i wzrost ilości młodzieży uczęszczającej do GOK jeszcze bardziej pogłębia i tak już ciężkie warunki działania.

Drugim obiektem wypoczynkowo-kulturalnym, szczególnie w lecie, był Park Wolności, przemianowany na Park Zjednoczenia. 

Park Zjednoczenia, ktry przed wojną był perłą Gniewkowa i Kujaw, posiadał rzadkie gatunki drzew i krzewów, basen, strzelnicę, letnią restaurację, z czasem został zdewastowany.

Budynek restauracji letniej nie remontowano przez wiele lat i uległ zniszczeniu, po cym został rozebrany. Strzelnica sportowa została całkowicie zdewastowana i nie nadawała się do użytku. Basen kąpielowy, mimo dwukrotnego remontu, nie spełniał warunków do pełnego wykorzystania. 
Najbliższe jeziora w Zajezierzu i Suchatówce, które niegdyś spełniały rolę kąpielisk oraz posiadały czystą wodę i plażę, zostały wraz z rozrastającym się przemysłem i miastem zanieczyszczane i nie nadają się na kąpieliska.


Opracowanie Bartłomiej Grabowski, źródło: M. Radecki, Gniewkowo 1268-1990, Wrocław 1993.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz