Strony

STRONY

środa, 26 maja 2021

Szkolnictwo w Gniewkowie po II wojnie światowej

Po odzyskaniu niepodległości w 1920 r. w mieście stał budynek szkolny, wybudowany w XX wieku. Ilość izb lekcyjnych z trudem wystarczała dla młodzieży uczęszczającej do szkoły w okresie międzywojennym.

Po II wojnie światowej stary budynek szkolny przy ul. Toruńskiej nie był w stanie pomieścić całej uczącej się młodzieży.

Adoptowano do tego celu pałac w majątku Wójtostwo. Tak powstała szkoła nr 2 w Gniewkowie. Ze składek Społecznego Funduszu Budowy Szkół wybudowano nową szkołę przy ul. Dworcowej, którą oddano do użytku we wrześniu 1964 r.

Nowa szkoła posiadała 19 jasnych, przestronnych i nowocześnie wyposażonych izb lekcyjnych, dwa gabinety przedmiotowe oraz dwie dobrze wyposażone pracownie do zajęć technicznych.

Do nowego gmachu szkolnego została przeniesiona młodzież Szkoły Podstawowej nr 2. W starym budynku Szkoły nr 2 otwarto pierwszą w Gniewkowie szkołę średnią – Technikum Ekonomiczne. 

Gniewkowo, posiadało w omawianym okresie dwa przedszkola. Jedno w starym budynku w Parku Miejskim. Drugie, nowo wybudowane, nowocześnie urządzone znajdowało się na Osiedlu 1000-lecia.

Działał również „Dom Małych Dzieci”, mieszczący siew pomieszczeniach byłego Domu Sierot i Starców przy ul. Dworcowej.


Opracowanie Bartłomiej Grabowski, źródło: M. Radecki, Gniewkowo 1268-1990, Wrocław 1993.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz