Strony

STRONY

piątek, 16 października 2020

Janikowo w średniowiecznych dokumentach pisanych

Janikowo najprawdopodobniej wzięło swoja nazwę od zdrobnienia imienia Jan, po staropolsku Janik – możliwe, że właściciela wsi. Przyrostek -owo, a także -ewo jest popularną formą dla nazewnictwa miejscowości w regionie kujawsko-wielkopolskim. 

Pierwsza informacja źródłowa o Janikowie pochodzi z 1472 r. Dokument zawiera informację o tym, że król Kazimierz Jagiellończyk potwierdził przekazanie przez Bogusza z Ostrowa wsi Janikowo bratu Władysławowi. Ze źródła z 1489 r. wynika, że we wsi było 6 półłanów, 4 łany opustoszałe i folwark, co wskazuje na niewielkie gospodarcze znaczenie wsi i peryferyjny charakter zarówno w ramach parafii Ostrowo, jak i dynamicznie rozwijającej się w tym okresie wsi w parafii w Ludzisku i w Trlągu.

Wzmianka o wsi pochodzi także z II połowy XVI w. W latach 1560-1582 właścicielką Janikowa była Pani Sierosławska. Wieś nie była wówczas w dobrej kondycji. W późniejszym czasie z Janikowa przeprowadziło się wielu chłopów do innych wsi. 


Opracowanie Bartłomiej Grabowski, źródła: E. Krause, Monografia historyczna Gminy i Miasta Janikowo – od pradziejów ludzkości do końca XX wieku, Janikowo 2002; Zarys monograficzny Kruszwicy, pod red. J. Grześkowiaka, Toruń 1965.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz