W jaki sposób Mirostowickie Zakłady Ceramiczne były związane z Kujawską Wytwórnią Win w Kruszwicy?
Mirostowickie Zakłady Ceramiczne działały w XX wieku, początek działalności datuje się jednak już na 1877 rok, zarejestrowano wówczas firmę. Zakład zlikwidowano w 1996 roku.
Produkował ceramikę budowlaną, elementy ceramiczne fontann, kominków, pomników, okładziny ścienne, terakotę i klinkier. Swoje produkty prezentował na wystawach tj. w Lubece w 1895 roku.
Po lewej stronie butelka którą zakupiłem na aukcji internetowej. Posiadałem również butelkę zamkniętą z trunkiem. Obie różniły się kolorem. Jedna jest bardziej zielonkawa, jakby wyblakła, druga była bardziej pomarańczowa.
W czasie II wojny światowej w Zakładzie produkowano części samolotowe. W tym też okresie fabryka została zniszczona. Odbudowany Zakład został przejęty przez Skarb Państwa w 1949 roku. Od tego czasu przechodził szereg zmian, usprawnień, optymalizacji, które miały na celu zwiększenie produkcji i rozpoczęcie nowych linii produkcyjnych tj. wyroby porcelanowe w 1965 roku. Zatrudniono także artystów i otworzono modelarnie.
Ten okres właśnie łączy historię Mirostowic z dziejami Kruszwicy. Zarząd Fabryki kujawskiej zdecydował się na zorganizowanie małej uroczystości rocznicowej. Zamówiono specjalny odlew, w którym zamierzano wlać miód pitny (trójniak) i rozdać go zasłużonym działaczom oraz pracownikom Kujawskiej Wytwórni Win w Kruszwicy. Podobną butelkę otrzymałem kilka lat temu. Zawierała ona zalakowany trunek. Piękną, zdobioną ceramiczną butelkę przekazałem Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, gdzie już nie długo będzie można odwiedzić wystawę poświęconą fabryce Henryka Makowskiego.
Butelka ważyła 390 g, mieściła 0,5 litra trunku, średnica butelki to 7 cm, wysokość 23,5 cm. Na butelce znajduje się napis: "Kruszwica" oraz wizerunek kazimierzowskiej wieży (tzw. Mysia Wieża) na Wzgórzu Zamkowym w Kruszwicy.