Strony
STRONY
wtorek, 22 lutego 2022
Przemysł Winiarniczy w Kruszwicy - o książce
sobota, 19 lutego 2022
Słowo o autorze monografii kruszwickiej z XIX w.
Pułkownik Edmund Callier był postacią niezwykłą, żołnierz umiłowany w historii. O zamiłowaniu do spisywania dziejów Kujaw pisano na łamach Dziennika Kujawskiego w lutym 1894 r. Wyrazem jego uznania dla Kujaw i jego mieszkańców była monografia miasta Kruszwicy. Niewielu badaczy wie, że Callier pracował również nad monografią Inowrocławia. Pracę nad książką przerwała jego przedwczesna śmierć.
Dziennik Kujawski zamieścił recenzję książki, która ówcześnie spotkała się z wielkim uznaniem i sporym odbiorem. Była to pierwsza praca regionalisty, która w całości poświęcona była miastu Kruszwicy (powiatowi, kasztelanii, starostwu itp.).
Sam autor pisał, że sięgał zarówno do podań, jak i do źródeł potwierdzonych współcześnie przez historyków:
„...nie roniąc nic z tej spuścizny, nie dodając nic własnego, ograniczam się na niektórych uwagach i powtarzam je za Długoszem...W pracy niniejszej starałem się o wyczerpanie źródeł średniowiecznych – z późniejszych nie wszystkie mi były dostępne.”
Opracowanie Bartłomiej Grabowski, źródło: Dziennik Kujawski 1894, R. 2 nr 40, 20 lutego, s. 2-3.
wtorek, 8 lutego 2022
Zabudowa miasta Włocławek w drugiej połowie XVIII w.
Miasto Włocławek, łącznie z biskupimi, w 1787 r. posiadało 231 budynków o wszelakim przeznaczeniu. Inwentarz z tamtego okresu mówi o istnieniu zakładów usługowych tj. sklep, browar, mielcuch, kuźnia, karczma. We Włocławku w tym czasie nie brakowało także ratusza. Istniał kościół parafialny, szpital parafialny i szpital katedralny. Na ulicy Kowalskiej i Zapiecek funkcjonował folwark. W XVIII w. wybudowane były także dwa dworki.
Opracowanie B. Grabowski, M. Morawski, Monografia Włocławka, Włocławek 1933; S. Cackowski, Miasta dobrzyńskie i kujawskie w końcu XVIII i na początku XIX wieku (1793-1807), Włocławek 1994; J. Hofman-Kupisz, Włocławek w 1787 roku, Zabudowa miasta i struktura majątkowo-społeczna mieszkańców, Włocławek 2001.
czwartek, 3 lutego 2022
Ulice starego Włocławka
Najwcześniej, bowiem jeszcze w średniowieczu pojawiły się ulice: Zamcza, Maślana, Świętojańska i Szpichlerna. Znana była również w 1517 r. ulica Cyganka, a także ulice: Królewieceka, Piekarska, Przedmiejska, Zduńska. W drugiej połowie XVI w. ulica Wójtowska i w 1621 r. Łęgska, w 1583 r. źródła wymieniają ulice Kowalską. Historycy wymieniają jeszcze kilka ulic: Żabią, Zapiecek, Matebudy, Tumska, Rybacka, Browarska. W końcu XVIII w. znamy ulice: Około Sadzawki, Uliczka, Wydmuchowo, Nad Wisłą, Rybacką, Rynek, Żabia, Zapiecek, Maślana, Matebudy, Łęgska, Królewiecka, Kowalska, Cyganka, Brzeska, Browarska.
Opracowanie B. Grabowski, źródła: Monografia Wlocławka, s. 36-37; J. Hofman-Kupisz, Włocławek w 1787 roku, Zabudowa miasta i struktura majątkowo-społeczna mieszkańców, Włocławek 2001, fot. http://moje-miasto.com.pl/